Korduma kippuvad küsimused
MÕISTED - mis need kennelid ja klubid täpsemalt on, millega kutsikaostja kokku puutub?
Kennel - Kenneliks nimetatakse tõukoerte maailmas kohta ja inimesi, kes tegelevad tõukoerte aretusega. Kui sünnivad kutsikad, siis pannakse nende ametliku nime juurde ka kennelnimi, ehk nn perekonnanimi või firmamärk. Selle abil on lihtne ära tunda, millise aretaja kasvandikega on tegemist ja millise aretaja kasvandikega koer suguluses on. Kennelid on paljudel juhtudel tegelikult täiesti tavalised pered, kus elab igapäevaselt perelemmikuna ainult 1-3 koera ning kutsikaid sünnib harva. Tegemist on inimeste hobi, mitte äriga. Loomulikult on olemas ka suuremaid kenneleid, kus on palju koeri- sellistel juhtudel on enamasti tegemist sportlaste või näitusefanaatikutega, kes püüavad stabiilselt toota oma ala parimaid isendeid. Kui kenneliomanik ei suuda kutsikaostjale oma aretuseesmärke selgelt väljendada, ei pruugi ta oma aretustööga ka vajalikke eesmärke saavutada ja esineb tihedamini ebatüüpilise iseloomu või välimikuga koeri.
Kasvataja - kasvatajaks nimetatakse kenneli omanikku, ehk inimest kes kutsikaid müüb.
Kennelliit ehk EKL - Kennelliit on Eestis tõukoertega tegelevate isikute ja ühingute katusorganisatsioon, kes väljastab kutsikatele tõupabereid, kinnitab aretuserinõudeid ja üldsuuniseid koerte heaolu arvestavaks aretustööks ning koordineerib kogu riigi tõukoerte aretustegevust. Eesti Kennelliit on tunnustatud enamuses maailma riikides. Kennelliit korraldab Eestis igal aastal sadu erinevaid seminare, näituseid, võistlusi ja eksameid Kennelliidu ja FCI tõutunnistusega koertele.
FCI - Enamuse Euroopa riikide kennelliitude katusorganisatsioon.
Alternatiivorganisatsioonid - ELK, IKU, UCI jms ei ole FCI ja Kennelliidu poolt tunnustatud tõukoerte organisatsioonid, sest nende organisatsioonide eesmärgid ei ole avalikkusele läbipaistvad ning selliste tõutunnistustega koerte tõupaberite autentsuses ei ole selgust. Samuti ei korralda nad regulaarselt oma liikmetele seminare, võistlusi, näitusi ega eksameid. FCI, Kennelliit ja tõukoerte aretajad peavad oluliseks, et tõukoertel oleks teada vähemalt 3 põlve esivanemad, sest ainult nii on võimalik aretust planeerides välistada kokku mittesobivate loomade paaritamisi ja vältida seega ebatüüpilise iseloomu, terviseprobleemide või välimikuvigade esinemist.
Tõuühingud ja klubid - MTÜ-d, millesse on koondunud mingit tõugu koerte armastajad või mingite koeraspordialade harrastajad. Tõuühingud aitavad kutsikaostjaid ja kasvatajaid, korraldavad kokkutulekuid, näituseid, võistluseid ja koolitusi ning töötavad välja erinevaid eeskirju.
Kuidas tunda ära head kasvatajat?
Esimene hea kasvataja tunnus on see, et Sul tuleb ostjana näha pisut vaeva, tõestamaks kasvatajale, et oled ühe tema kutsika vääriline. Seda ei tee hooliv kasvataja mitte Sinu kiusamiseks, vaid tavaliselt on kasvataja enda jaoks iga kutsikas piisavalt armas, et väärib parimat võimalikku peret, kuhu ta on oodatud. Igat hoolivat ja head kasvatajat kurvastab, kui mõne kuu möödudes tema kutsikas talle tagasi tuuakse või kuskil ostu-müügiga tegelevas portaalis vaikselt taas müüki pannakse.
Heal kasvatajal on pesakonna tegemisel alati mingi kindel eesmärk- ta tahab parandada tõu välimikku, tööomadusi või tervist. Kasvataja eesmärgid peegelduvad kutsikate vanemates. Uurige, milliseid tulemusi on kutsikate vanemad saanud näitustelt ja võistlustelt, milliseid terviseuuringuid neile tehtud on ja millised on olnud tulemused. Kui vanematel on olemas tulemused ja need tulemused on head, siis tõenäoliselt on see pesakond sündinud selleks, et saada juurde veel samasuguste heade tulemustega koeri. Kui vanematel ei ole üheski valdkonnas ühtegi tulemust või ainsad olemasolevad tulemused on kehvad, siis võib olla, et kasvatajat ennast ei huvita selle pesakonna kutsikate kvaliteedi tagamine.
Kahtluse korral küsige kasvatajalt mis on selle pesakonna vanematel sellist väärtuslikku, mida teistel tõu esindajatel ei ole, mis põhjendab just selle pesakonna sündi (siinkohal soovitame tutvuda ka levinud müütidega, et saaksite hinnata vastuse tõepärasust).
Hea kasvataja kutsub Sind tutvuma oma kenneli ja koertega ning loovutab müügiks oleva kutsika vähemalt Kennelliidu poolt ettenähtud miinimumvanuses, ning kui talle on tehtud kõik eakohased vaktsiinid, ussikuurid, paigaldatud mikrokiip ja vormistatud eelpoolt nimetatud dokumendid. Tavaliselt antakse kaasa ka väike toidupakike. Sageli annab kasvataja kaasa ka kirjaliku juhendi esimesteks elukuudeks ning mõnel juhul ka tükikese pesariidest, et teha kutsika jaoks muutus võimalikult meeldivaks.
Kutsikad peaksid välja nägema terved, heas toitumuses ja avatud uutele inimestele ja kogemustele. Kutsikate emaga peaks teil ka olema võimalik kohapeal tutvuda ning ka tema peaks olema oma olemuselt selline nagu tõustandardis kirjeldatud on ning hästi hoitud.
Hea kasvataja on olemas Sinu jaoks kogu koera elu kestel olles nõu ja jõuga abiks murede või probleemide korral ja rõõmustades koos sinuga kõikide suurte ja väiksemate edusammude üle. Kui sul on olemas selline kasvataja, on koeramaailmas esimeste sammude astumine palju lihtsam.
Millistele tingimustele peaks uude koju minev kutsikas vastama?
Eesti Kennelliidu Koeraregistri määruse kohaselt peab olema kutsika vanuseks loovutamisel vähemalt 6 nädalat. Soovitatav oleks aga, et kutsikas oleks loovutushetkel isegi vanem, 7-8 nädala vanune. Selles vanuses on kutsikas emapiimast võõrdunud, emalt vajalikud antikehad saanud ja ka ema esmased õpetused on kutsikale edasi antud. Tavaliselt on siis kutsikas saanud loovutusajaks ka kõik vajalikud ussikuurid ja esmased vaktsiinid, ning naha alla on süstitud talle kiip, mille abil saab teda hiljem identifitseerida.
Kui vana peaks kutsikas olema, kui ta koju tuleb?
Nagu eelpool öeldud, siis üldlevinud arvamuse kohaselt võiks kutsikas koju tuua, kui ta on saanud 2 kuu vanuseks. Tihti on müügiks pakkuda ka vanemaid kutsikaid ja täiskasvanud koeri. Neid ei peaks kindlasti kartma, kuna vanem koer on tihti juba targem koer. Näiteks on nad tavaliselt 6 kuuseks saades õppinud puhtust hoidma ja ka hambad on vahetunud – seega ei põhjusta vanem kutsikas koju tulles enam nii suurt kaost kui päris väike kutsikas. Siberi huskyd on olemuselt üsna hea kohanemisvõimega ja võtavad uue omaniku kergesti omaks praktiliselt igas vanuses. Õppimisvõimelised on nad samuti igas vanuses kuni elu lõpuni. Vanemad koerad on tihti kasvatajatele endile koju kasvama jäetud pesakonna parimad, kes võib-olla mingil põhjusel oma täielikku potentsiaali veokoerana näiteks ei ole täitnud – see tähendab, et kuigi ehk mitte tipptaseme koerad, võivad nad näiteks olla päris head harrastustasemel koerad.
Kas emane või isane?
Soo valik on peamiselt omaniku eelistustes kinni – kellele kuidas. Emastel koertel esineb tavaliselt paar korda aastas jooksuaeg, isastel on jooksuaeg aastaringselt. Üldiselt on siberi huskyde puhul täheldatud, et emased koerad on iseseisvamad ja tugevama jahiinstinktiga, isased aga rohkem omaniku küljes kinni. Kui emase kutsika võtmise peamiseks argumendiks on tema soetamisele kulunud raha tagasiteenimine tulevase pesakonnaga, siis soovitame kindlasti lugeda enne selle otsuse tegemist seda artiklit. Lühidalt kokku võttes ei ole see just parim äriplaan ja loodetud suur hõlptulu võib ootamatult isegi kahjumiks kujuneda.
Kui vanaks huskyd elavad?
Siberi husky on üldiselt pikaealine tõug. Paljud neist elavad 12 kuni 15 aastaseks. Tõule omase noorusliku ja reipa oleku säilitavad nad ka tavaliselt elu lõpuni. Kutsikat võttes tuleks kindlasti mõelda, kas oled valmis nii pikaajaliseks pühendumiseks. Täna võib-olla on Sinu elus palju vaba aega aga mis saab 3, 5 või 10 aasta pärast? Võib-olla tekib Sul võimalus kolida kaugele hoopis teisele maale, või oled sunnitud kolima väiksemasse elamisse (mis on tegelikult tavaliselt otsitud põhjus, kuna koera jaoks ei ole väikese harjumise järel kolimisest saadud stress nii suur kui oma perest ilmajäämise trauma). Võib-olla aga ei jätku lihtsalt enam aktiivse elustiili või töö kõrvalt piisavalt vaba aega koera jaoks. Paljude inimeste jaoks on saanud saatuslikuks muutuseks elus ka pisipere sünd. Mis saab siis, kui laps on allergiline koera suhtes? Või kui kasvava pere kõrvalt ei jäägi enam aega üle? Need on asjad millele peaks hoolega mõtlema enne, kui seod oma elu 10-15 aastaks koeraga.
Kui palju kutsikas maksab?
Tõutunnistusega siberi husky keskmine hind on umbkaudu 600 ja 1000 euro vahel (ka välismaistes kennelites). Milliseks see hind täpselt kujuneb, ei ole viisakas esimesena kasvatajalt küsida, sest kasvataja on tavaliselt investeerinud sellesse pesakonda palju aega ja raha ning püüab esmajärjekorras teada saada, kas kutsikaostja kandidaat on üldse selline, kellele ta kutsikat müüks. Kui on selge, et kutsikat otsides oled põhjaliku kaalumise järel leidnud juba enda jaoks parima variandi, siis tuleb see küsimus ikkagi esitada. Tavaliselt mängib hinna kujunemisel rolli, milline on kutsika kvaliteet, millise mulje jätad Sina ostjana kasvatajale, milliseks on kujunenud kasvataja enda keskmine hindade tase ja kui kulukaks on kujunenud kasvatajale konkreetne pesakond. Eelnimetatud vahemikust oluliselt erinevad hinnad peaksid ostja valvsaks muutma ja küsima, mis on sellise hinna põhjuseks. Vajadusel võite küsida nõu näiteks tõuühingutest. Siin artiklis nimetatud müütide hulgast võib leida muuhulgas mõningaid tüüpilisi põhjuseid millesse ostja peaks skeptilisemalt suhtuma.
NB! Kui hind on teie jaoks määrava tähtsusega, siis tasub teada, et paljude kasvatajatega on võimalik jõuda ka kokkuleppele näiteks järelmaksu osas või saada teatud eritingimustel kutsika tasuta või oluliselt odavamalt. Need eritingimused on tavaliselt kokkulepped koera aretuses kasutamiseks või koeraga mingil alal võistlemiseks. Kõige levinum näide on nn rendileping, kus koer elab terve oma elu omanike juures, kuid kasvataja valikul tehakse talle elu jooksul üks pesakond, milles sündinud kutsikate müügiõigus kuulub kasvatajale. Pärast pesakonna sündi vormistatakse koer lõplikult omanike nimele. Selline variant on algajale kasvatajale ideaalne, kuna ta saab esimese pesakonna juures kogenud kasvatajalt 100% nõu, abi ja tuge kogu protsessil paaritusest kutsikate loovutuseni. Kui teate juba praegu, et soovite oma koerale tema elueal pesakonda teha, siis tasub kutsikat ostes küsida sellise võimaluse kohta.
Kennel - Kenneliks nimetatakse tõukoerte maailmas kohta ja inimesi, kes tegelevad tõukoerte aretusega. Kui sünnivad kutsikad, siis pannakse nende ametliku nime juurde ka kennelnimi, ehk nn perekonnanimi või firmamärk. Selle abil on lihtne ära tunda, millise aretaja kasvandikega on tegemist ja millise aretaja kasvandikega koer suguluses on. Kennelid on paljudel juhtudel tegelikult täiesti tavalised pered, kus elab igapäevaselt perelemmikuna ainult 1-3 koera ning kutsikaid sünnib harva. Tegemist on inimeste hobi, mitte äriga. Loomulikult on olemas ka suuremaid kenneleid, kus on palju koeri- sellistel juhtudel on enamasti tegemist sportlaste või näitusefanaatikutega, kes püüavad stabiilselt toota oma ala parimaid isendeid. Kui kenneliomanik ei suuda kutsikaostjale oma aretuseesmärke selgelt väljendada, ei pruugi ta oma aretustööga ka vajalikke eesmärke saavutada ja esineb tihedamini ebatüüpilise iseloomu või välimikuga koeri.
Kasvataja - kasvatajaks nimetatakse kenneli omanikku, ehk inimest kes kutsikaid müüb.
Kennelliit ehk EKL - Kennelliit on Eestis tõukoertega tegelevate isikute ja ühingute katusorganisatsioon, kes väljastab kutsikatele tõupabereid, kinnitab aretuserinõudeid ja üldsuuniseid koerte heaolu arvestavaks aretustööks ning koordineerib kogu riigi tõukoerte aretustegevust. Eesti Kennelliit on tunnustatud enamuses maailma riikides. Kennelliit korraldab Eestis igal aastal sadu erinevaid seminare, näituseid, võistlusi ja eksameid Kennelliidu ja FCI tõutunnistusega koertele.
FCI - Enamuse Euroopa riikide kennelliitude katusorganisatsioon.
Alternatiivorganisatsioonid - ELK, IKU, UCI jms ei ole FCI ja Kennelliidu poolt tunnustatud tõukoerte organisatsioonid, sest nende organisatsioonide eesmärgid ei ole avalikkusele läbipaistvad ning selliste tõutunnistustega koerte tõupaberite autentsuses ei ole selgust. Samuti ei korralda nad regulaarselt oma liikmetele seminare, võistlusi, näitusi ega eksameid. FCI, Kennelliit ja tõukoerte aretajad peavad oluliseks, et tõukoertel oleks teada vähemalt 3 põlve esivanemad, sest ainult nii on võimalik aretust planeerides välistada kokku mittesobivate loomade paaritamisi ja vältida seega ebatüüpilise iseloomu, terviseprobleemide või välimikuvigade esinemist.
Tõuühingud ja klubid - MTÜ-d, millesse on koondunud mingit tõugu koerte armastajad või mingite koeraspordialade harrastajad. Tõuühingud aitavad kutsikaostjaid ja kasvatajaid, korraldavad kokkutulekuid, näituseid, võistluseid ja koolitusi ning töötavad välja erinevaid eeskirju.
Kuidas tunda ära head kasvatajat?
Esimene hea kasvataja tunnus on see, et Sul tuleb ostjana näha pisut vaeva, tõestamaks kasvatajale, et oled ühe tema kutsika vääriline. Seda ei tee hooliv kasvataja mitte Sinu kiusamiseks, vaid tavaliselt on kasvataja enda jaoks iga kutsikas piisavalt armas, et väärib parimat võimalikku peret, kuhu ta on oodatud. Igat hoolivat ja head kasvatajat kurvastab, kui mõne kuu möödudes tema kutsikas talle tagasi tuuakse või kuskil ostu-müügiga tegelevas portaalis vaikselt taas müüki pannakse.
Heal kasvatajal on pesakonna tegemisel alati mingi kindel eesmärk- ta tahab parandada tõu välimikku, tööomadusi või tervist. Kasvataja eesmärgid peegelduvad kutsikate vanemates. Uurige, milliseid tulemusi on kutsikate vanemad saanud näitustelt ja võistlustelt, milliseid terviseuuringuid neile tehtud on ja millised on olnud tulemused. Kui vanematel on olemas tulemused ja need tulemused on head, siis tõenäoliselt on see pesakond sündinud selleks, et saada juurde veel samasuguste heade tulemustega koeri. Kui vanematel ei ole üheski valdkonnas ühtegi tulemust või ainsad olemasolevad tulemused on kehvad, siis võib olla, et kasvatajat ennast ei huvita selle pesakonna kutsikate kvaliteedi tagamine.
Kahtluse korral küsige kasvatajalt mis on selle pesakonna vanematel sellist väärtuslikku, mida teistel tõu esindajatel ei ole, mis põhjendab just selle pesakonna sündi (siinkohal soovitame tutvuda ka levinud müütidega, et saaksite hinnata vastuse tõepärasust).
Hea kasvataja kutsub Sind tutvuma oma kenneli ja koertega ning loovutab müügiks oleva kutsika vähemalt Kennelliidu poolt ettenähtud miinimumvanuses, ning kui talle on tehtud kõik eakohased vaktsiinid, ussikuurid, paigaldatud mikrokiip ja vormistatud eelpoolt nimetatud dokumendid. Tavaliselt antakse kaasa ka väike toidupakike. Sageli annab kasvataja kaasa ka kirjaliku juhendi esimesteks elukuudeks ning mõnel juhul ka tükikese pesariidest, et teha kutsika jaoks muutus võimalikult meeldivaks.
Kutsikad peaksid välja nägema terved, heas toitumuses ja avatud uutele inimestele ja kogemustele. Kutsikate emaga peaks teil ka olema võimalik kohapeal tutvuda ning ka tema peaks olema oma olemuselt selline nagu tõustandardis kirjeldatud on ning hästi hoitud.
Hea kasvataja on olemas Sinu jaoks kogu koera elu kestel olles nõu ja jõuga abiks murede või probleemide korral ja rõõmustades koos sinuga kõikide suurte ja väiksemate edusammude üle. Kui sul on olemas selline kasvataja, on koeramaailmas esimeste sammude astumine palju lihtsam.
Millistele tingimustele peaks uude koju minev kutsikas vastama?
Eesti Kennelliidu Koeraregistri määruse kohaselt peab olema kutsika vanuseks loovutamisel vähemalt 6 nädalat. Soovitatav oleks aga, et kutsikas oleks loovutushetkel isegi vanem, 7-8 nädala vanune. Selles vanuses on kutsikas emapiimast võõrdunud, emalt vajalikud antikehad saanud ja ka ema esmased õpetused on kutsikale edasi antud. Tavaliselt on siis kutsikas saanud loovutusajaks ka kõik vajalikud ussikuurid ja esmased vaktsiinid, ning naha alla on süstitud talle kiip, mille abil saab teda hiljem identifitseerida.
Kui vana peaks kutsikas olema, kui ta koju tuleb?
Nagu eelpool öeldud, siis üldlevinud arvamuse kohaselt võiks kutsikas koju tuua, kui ta on saanud 2 kuu vanuseks. Tihti on müügiks pakkuda ka vanemaid kutsikaid ja täiskasvanud koeri. Neid ei peaks kindlasti kartma, kuna vanem koer on tihti juba targem koer. Näiteks on nad tavaliselt 6 kuuseks saades õppinud puhtust hoidma ja ka hambad on vahetunud – seega ei põhjusta vanem kutsikas koju tulles enam nii suurt kaost kui päris väike kutsikas. Siberi huskyd on olemuselt üsna hea kohanemisvõimega ja võtavad uue omaniku kergesti omaks praktiliselt igas vanuses. Õppimisvõimelised on nad samuti igas vanuses kuni elu lõpuni. Vanemad koerad on tihti kasvatajatele endile koju kasvama jäetud pesakonna parimad, kes võib-olla mingil põhjusel oma täielikku potentsiaali veokoerana näiteks ei ole täitnud – see tähendab, et kuigi ehk mitte tipptaseme koerad, võivad nad näiteks olla päris head harrastustasemel koerad.
Kas emane või isane?
Soo valik on peamiselt omaniku eelistustes kinni – kellele kuidas. Emastel koertel esineb tavaliselt paar korda aastas jooksuaeg, isastel on jooksuaeg aastaringselt. Üldiselt on siberi huskyde puhul täheldatud, et emased koerad on iseseisvamad ja tugevama jahiinstinktiga, isased aga rohkem omaniku küljes kinni. Kui emase kutsika võtmise peamiseks argumendiks on tema soetamisele kulunud raha tagasiteenimine tulevase pesakonnaga, siis soovitame kindlasti lugeda enne selle otsuse tegemist seda artiklit. Lühidalt kokku võttes ei ole see just parim äriplaan ja loodetud suur hõlptulu võib ootamatult isegi kahjumiks kujuneda.
Kui vanaks huskyd elavad?
Siberi husky on üldiselt pikaealine tõug. Paljud neist elavad 12 kuni 15 aastaseks. Tõule omase noorusliku ja reipa oleku säilitavad nad ka tavaliselt elu lõpuni. Kutsikat võttes tuleks kindlasti mõelda, kas oled valmis nii pikaajaliseks pühendumiseks. Täna võib-olla on Sinu elus palju vaba aega aga mis saab 3, 5 või 10 aasta pärast? Võib-olla tekib Sul võimalus kolida kaugele hoopis teisele maale, või oled sunnitud kolima väiksemasse elamisse (mis on tegelikult tavaliselt otsitud põhjus, kuna koera jaoks ei ole väikese harjumise järel kolimisest saadud stress nii suur kui oma perest ilmajäämise trauma). Võib-olla aga ei jätku lihtsalt enam aktiivse elustiili või töö kõrvalt piisavalt vaba aega koera jaoks. Paljude inimeste jaoks on saanud saatuslikuks muutuseks elus ka pisipere sünd. Mis saab siis, kui laps on allergiline koera suhtes? Või kui kasvava pere kõrvalt ei jäägi enam aega üle? Need on asjad millele peaks hoolega mõtlema enne, kui seod oma elu 10-15 aastaks koeraga.
Kui palju kutsikas maksab?
Tõutunnistusega siberi husky keskmine hind on umbkaudu 600 ja 1000 euro vahel (ka välismaistes kennelites). Milliseks see hind täpselt kujuneb, ei ole viisakas esimesena kasvatajalt küsida, sest kasvataja on tavaliselt investeerinud sellesse pesakonda palju aega ja raha ning püüab esmajärjekorras teada saada, kas kutsikaostja kandidaat on üldse selline, kellele ta kutsikat müüks. Kui on selge, et kutsikat otsides oled põhjaliku kaalumise järel leidnud juba enda jaoks parima variandi, siis tuleb see küsimus ikkagi esitada. Tavaliselt mängib hinna kujunemisel rolli, milline on kutsika kvaliteet, millise mulje jätad Sina ostjana kasvatajale, milliseks on kujunenud kasvataja enda keskmine hindade tase ja kui kulukaks on kujunenud kasvatajale konkreetne pesakond. Eelnimetatud vahemikust oluliselt erinevad hinnad peaksid ostja valvsaks muutma ja küsima, mis on sellise hinna põhjuseks. Vajadusel võite küsida nõu näiteks tõuühingutest. Siin artiklis nimetatud müütide hulgast võib leida muuhulgas mõningaid tüüpilisi põhjuseid millesse ostja peaks skeptilisemalt suhtuma.
NB! Kui hind on teie jaoks määrava tähtsusega, siis tasub teada, et paljude kasvatajatega on võimalik jõuda ka kokkuleppele näiteks järelmaksu osas või saada teatud eritingimustel kutsika tasuta või oluliselt odavamalt. Need eritingimused on tavaliselt kokkulepped koera aretuses kasutamiseks või koeraga mingil alal võistlemiseks. Kõige levinum näide on nn rendileping, kus koer elab terve oma elu omanike juures, kuid kasvataja valikul tehakse talle elu jooksul üks pesakond, milles sündinud kutsikate müügiõigus kuulub kasvatajale. Pärast pesakonna sündi vormistatakse koer lõplikult omanike nimele. Selline variant on algajale kasvatajale ideaalne, kuna ta saab esimese pesakonna juures kogenud kasvatajalt 100% nõu, abi ja tuge kogu protsessil paaritusest kutsikate loovutuseni. Kui teate juba praegu, et soovite oma koerale tema elueal pesakonda teha, siis tasub kutsikat ostes küsida sellise võimaluse kohta.