Millised dokumendid peaks kutsika ostul kaasa saama?
Kutsikaga kodu poole sammudes tuleks kindlasti jälgida, et saite kaasa kolm dokumenti:
Käesolevas artiklis on selgitatud miks neid dokumente vaja on ja millised need peaksid olema. Samuti on selgitatud, mida peaks arvestama kutsika ostul välismaalt.
Milleks on vaja koerale tõutunnistust (registreerimistunnistust, tõupabereid, dokumente)?
Kuna aeg-ajalt pakutakse müüa ka väidetavalt puhtatõulisi aga n.ö. paberiteta siberi husky välimusega koeri, kes reeglina maksavad vähem kui tõutunnistusega koerad, siis tihti tekib kutsikaotsijal õigustatud küsimus, milleks ta koer peaks neid pabereid vajama.
Tõupaberite vormistamine ise ei ole tegelikult põhjus, miks paberitega koerad maksavad 1000-1500 eurot. Selle hinna sisse kuulub eluaegne kasvataja poolne tugi, kutsika kvaliteet ja tehingu garantii.
Peamine põhjus, miks kutsikamüüja ütleb, et kutsikatel ei ole pabereid on see, et paberid maksavad palju ja tema tahab kutsikaid odavamalt müüa.
Tegelikud kulutused tõutunnistusega pesakonna kutsikale on aga järgmised:
Põhjuseid, miks otsutada tõutunnistustega koera kasuks:
1. Päritolu ehk põlvnemine
Mistahes kulukama ostu sooritamisel, mille me soetame endale aastateks, soovime me tavaliselt kindlust ehk garantiid, et kaup on ikka see, mida müüja väidab seda olevat (ka mõnisada eurot on juba paljude jaoks mõtlemapanev summa). Juhul, kui Sulle on oluline, et su tulevane koer näeks välja, käituks vastavalt ja omaks vastavat tervist nagu ühele tüüpilisele siberi huskyle kohane, siis esimese asjana tuleks Sul küsida tõutunnistust (registreerimistunnistus).
Tõutunnistus on ainus tõendus peale DNA testi, mis tõendab koera päritolu vähemalt kolme põlvkonna ulatuses. Sellega on võimalik kinnitada, et tegu on tõepoolest oma vanemate järglase ja tõukoeraga. Ilma paberiteta koera puhul ei ole tavaliselt kindlalt teada, kes on pesakonna isaks. Kui see ei ole probleemiks, võidakse põhjustena tuua mitmesuguseid muid selgitusi, miks tõutunnistus puudub.
Tõuühingu poole on pöördunud inimesi, kellel on väidetavast siberi husky kutsikast kasvanud teistsugune koer, kui oodati. Näiteks jäi ta lontis kõrvadega, pikakarvaline, lühikarvaline või veel hullem - osutus kehva tervise või labiilse iseloomuga koeraks. Paberite olemasolul oleks neil inimestel vähemalt raha tagasinõudmise võimalus jäänud.
2. Tervis
Paberiteta ehk tõutunnistuseta kutsika ostmisel ei või Sa kindel olla, et kutsika vanemate tervist on kontrollitud. Nii puudub Sul vähimgi teave selle kohta, millised võivad olla soetatava koera võimalikud terviseriskid. Haigete koerte järglane võib ka ise suure tõenäosusega haigeks jääda ja omanikule kokkuvõttes palju kulukamaks osutuda, kui oli tema ostuhind. Eetilised kasvatajad tunnevad oma aretatavate koerte sugupuus tüüpilisi haigusi ning väldivad nende avaldumist järgnevates põlvedes. Selleks teostatakse kutsika vanematele erinevaid terviseuuringuid (huskydel levinumad on silmauuringud).
3. Näitused ja võistlused
Veel üks argument tõutunnistusega koera kasuks on see, et ainult sellise koeraga on võimalik osaleda ametlikel Rahvusvahelise Künoloogia Föderatsiooni FCI (Fédération Cynologique Internationale) ja tema Eestis asuva esindusorganisatsiooni EKL egiidi all korraldatavatel näitustel, võistlustel ja katsetel.
4. Harrastuseesmärgid ja aretus
Kui teil on eesmärgiks oma koeraga hakata harrastama veosporti, käia näitustel või midagi muud, siis tõutunnistusele tuginedes on teil võimalik valida välja endale vajalike omadustega parim koer. Isegi tunnustamata tõugudest kelgukoertel nagu alaska huskyd või eurohoundid, peetakse sel eesmärgil põlvnemise üle väga täpset arvestust.
Kui te aga soovite oma koerale tulevikus kutsikaid teha, siis on põlvnemine veel eriti oluline- ainult nii saate te vältida kogemata väga kõrget halva kombinatsiooniga suguluspaaritust või minimeerida muid paarivaliku apse, mille tagajärjeks võivad olla haiged (näiteks epilepsia või erinevad silmahaigused), ebatüüpilise iseloomu (geneetiliselt arad või agressiivsed koerad) või ebatüüpilise välimikuga koerad (kutsikad ei ole suurena husky moodi). Kõiki neid asju võib esineda ka siis, kui vanemad on igati tüüpilised- kutsikatel võib avalduda mõne vanavanema geen.
Missugune näeb välja tõutunnistus?
EKL väljastab vaid FCI logoga registreerimistunnistusi. Seega Eestist ostetud koera dokumentidel peaks olema EKL ja FCI logo. Lisaks on seal kirjas koera nimi, sünniaeg, värvus, kiibinumber, kasvataja nimi, sugupuu kolme esimese põlvkonna ulatuses ja võib-olla ka mõned muud märkused.
FCI ja EKL logo:
Mis saab siis, kui tõutunnistus on hoopis IKU, UCI, ELK või muu sellise nimetusega, mida siin nimetatud ei ole?
IKU, UCI, ELK ja muud alternatiivorganisatsioonid on loodud selliselt, et neid oleks lihtne ajada segi EKL-ga ja FCI-ga. Need ei ole FCI ja EKL poolt tunnustatud tõukoerte organisatsioonid, sest nende organisatsioonide eesmärgid ei ole avalikkusele läbipaistvad ning selliste tõutunnistustega koerte päritolu autentsuses ei ole selgust.
Paljud kasvatajad teevad osadele oma koerte pesakondadele kordamööda mõne alternatiivorganisatsiooni ja siis FCI paberitega kutsikaid, sest iga pesakond neil ei vasta lihtsalt FCI reeglitele (näiteks on nende emasel liiga tihti olnud pesakondi, pesakond tehtud liiga noorelt, vanemad tunnistatud terviseuuringutel haigeks või muu selline põhjus).
Eelnimetatud organisatsioonid ei korralda teadaolevalt oma liikmetele seminare, võistlusi, näitusi, eksameid ega võta muul moel vastutust hea koerapidamistava järgmisel või kutsikaostjate kaitsmisel. Eesti Kennelliidu ametliku seisukohaga alternatiivklubide kohta saab tutvuda siin artiklis.
Ära unusta ostu-müügilepingut
Lisaks tõupaberitele tuleks kindlasti kasvatajaga sõlmida ka koera ostu-müügi leping, mille alusel koer Sinu nimele ümber vormistatakse ja kus kasvataja tavaliselt lubab, et tema kontaktid on Sinu jaoks võimalike probleemide ja murede korral olemas. Ostu-müügi lepingus on tavaliselt kirjas ka punkt, et kasvataja on kohustatud tagastama teatud osa ostuhinnast või võtab ta koera tagasi, kui koer ei vasta tõustandardile. Seega annab ostu- müügileping samuti ostule garantii. Eesti Kennelliidu ostu-müüglepingu blankett on üleval ka Kennelliidu kodulehel.
Kutsikal peab olema ka lemmiklooma pass
Kolmas dokument, mille kutsikaga kaasa saab on lemmiklooma pass. Sellesse dokumenti on sisse kantud kõik vaktsiinid, mis kutsikas selleks hetkeks on saanud ja sinna hakkab Sinu koera veterinaar edaspidiste vaktsiinide kohta infot kandma. Kui tegu on ühtlasi ka Euroopa Liidu lemmiklooma passiga, siis selle dokumendi esitamisel saab koer edaspidi ka riigipiiri ületada.
Kutsikas välismaalt
Välismaalt koera tuues tuleks samuti otsida paberitelt kõigepealt FCI logo, kuna FCI tunnistab usaldusväärseks vaid teatud kindlaid kennelliitusid, siis ilma FCI logoga tõutunnistusteta koeraga ei ole Eestis ametlikele näitustele ja võistlustele asja ning nende kutsikatele ei saa ka vormistada tõutunnistust. Enamus Euroopa kennelorganisatsioone on FCI poolt tunnustatud, kuid alati tuleb seda asjaolu välismaalt kutsikat ostes täpsustada. Mõned kennelorganisatsioonid ei ole küll FCI liikmesorganisatsioonid, kuid FCI tunnustab ka nende väljastatud pabereid. Seda tuleks kindlasti enne kutsika ostmist eelnevalt üle täpsustada. FCI tunnustab näiteks Suurbritannia The Kennel Club’i, USA American Kennel Club’i ja Kanada Canadian Kennel Club’i väljastatud tõutunnistusi.
Paljudes välisriikides on loomade ekspordile seatud erinevad tingimused, millega tuleks end samuti kurssi viia. Tihti on nõutud, et oleks tehtud kõik vaktsiinid selleks ajaks, kui koer üle piiri reisib. Selle tõttu võib juhtuda nii, et saad oma koera kätte vanemana, kui näiteks Eestist ostes.
Lisaks tasub tähelepanu pöörata ka asjaolule, et kõikides riikides ei ole olemas siberi huskyde tõuühinguid ja seetõttu ka ei kehti seal aretuseks kehtestatud nõuded. See ei tohiks olla koertele terviseuuringute tegemata jätmise põhjuseks – eetiline kasvataja kontrollib oma koerte tervist ka siis, kui see ei ole kohustuslik. Kindlasti uuri, mis on tüüpilised tõul esinevad haigused ja miks kasvataja ei ole pidanud vajalikuks nende suhtes koeri kontrollida. Tõenäoliselt on parim mõte koera importides küsida nõu mõnelt kohalikult kogemusi omavalt kasvatajalt. Alati oled oodatud nõu saamiseks pöörduma ka tõuühingusse.
- tõutunnistuse
- vet-passi
- ostu-müügilepingu
Käesolevas artiklis on selgitatud miks neid dokumente vaja on ja millised need peaksid olema. Samuti on selgitatud, mida peaks arvestama kutsika ostul välismaalt.
Milleks on vaja koerale tõutunnistust (registreerimistunnistust, tõupabereid, dokumente)?
Kuna aeg-ajalt pakutakse müüa ka väidetavalt puhtatõulisi aga n.ö. paberiteta siberi husky välimusega koeri, kes reeglina maksavad vähem kui tõutunnistusega koerad, siis tihti tekib kutsikaotsijal õigustatud küsimus, milleks ta koer peaks neid pabereid vajama.
Tõupaberite vormistamine ise ei ole tegelikult põhjus, miks paberitega koerad maksavad 1000-1500 eurot. Selle hinna sisse kuulub eluaegne kasvataja poolne tugi, kutsika kvaliteet ja tehingu garantii.
Peamine põhjus, miks kutsikamüüja ütleb, et kutsikatel ei ole pabereid on see, et paberid maksavad palju ja tema tahab kutsikaid odavamalt müüa.
Tegelikud kulutused tõutunnistusega pesakonna kutsikale on aga järgmised:
- Tõukoerte kuni 2-kuuse pesakonna registreerimine Eesti Kennelliidus (edaspidi EKL) maksab Sinu kutsika kasvatajale, juhul kui kasvataja on EKL liige, 15 eurot ühe kutsika kohta, mitteliikmele aga 30 eurot.
- Loovutuse hetkeks võib kutsikatele olla tehtud parimal juhul ussikuur, esmane vaktsineerimine ja paigaldatud kiip, mis kokku
maksavad ligikaudu 100 eurot kutsika kohta. - Lisaks igale kutsikale loovutamishetkeni kuluv toiduraha alla 100 euro kutsika kohta.
- Tõukoerte kasvatajad kannavad lisaks nendele kuludele olulisi kulutusi koertega näitustel ja/või võistlusel ning katsetel osaledes, ning vajalike terviseuuringute eest tasudes. Pole harv juhus, et aretusplaanide elluviimiseks tuleb teinekord sõita sadade kilomeetrite kaugusele väärtusliku aretusisase juurde (kelle kasutamine ainuüksi läheb reeglina maksma vähemalt ühe kutsika hinna). Samas paberiteta koerad sünnivad üldiselt omanikepoolsete suuremate kulutusteta.
Põhjuseid, miks otsutada tõutunnistustega koera kasuks:
1. Päritolu ehk põlvnemine
Mistahes kulukama ostu sooritamisel, mille me soetame endale aastateks, soovime me tavaliselt kindlust ehk garantiid, et kaup on ikka see, mida müüja väidab seda olevat (ka mõnisada eurot on juba paljude jaoks mõtlemapanev summa). Juhul, kui Sulle on oluline, et su tulevane koer näeks välja, käituks vastavalt ja omaks vastavat tervist nagu ühele tüüpilisele siberi huskyle kohane, siis esimese asjana tuleks Sul küsida tõutunnistust (registreerimistunnistus).
Tõutunnistus on ainus tõendus peale DNA testi, mis tõendab koera päritolu vähemalt kolme põlvkonna ulatuses. Sellega on võimalik kinnitada, et tegu on tõepoolest oma vanemate järglase ja tõukoeraga. Ilma paberiteta koera puhul ei ole tavaliselt kindlalt teada, kes on pesakonna isaks. Kui see ei ole probleemiks, võidakse põhjustena tuua mitmesuguseid muid selgitusi, miks tõutunnistus puudub.
Tõuühingu poole on pöördunud inimesi, kellel on väidetavast siberi husky kutsikast kasvanud teistsugune koer, kui oodati. Näiteks jäi ta lontis kõrvadega, pikakarvaline, lühikarvaline või veel hullem - osutus kehva tervise või labiilse iseloomuga koeraks. Paberite olemasolul oleks neil inimestel vähemalt raha tagasinõudmise võimalus jäänud.
2. Tervis
Paberiteta ehk tõutunnistuseta kutsika ostmisel ei või Sa kindel olla, et kutsika vanemate tervist on kontrollitud. Nii puudub Sul vähimgi teave selle kohta, millised võivad olla soetatava koera võimalikud terviseriskid. Haigete koerte järglane võib ka ise suure tõenäosusega haigeks jääda ja omanikule kokkuvõttes palju kulukamaks osutuda, kui oli tema ostuhind. Eetilised kasvatajad tunnevad oma aretatavate koerte sugupuus tüüpilisi haigusi ning väldivad nende avaldumist järgnevates põlvedes. Selleks teostatakse kutsika vanematele erinevaid terviseuuringuid (huskydel levinumad on silmauuringud).
3. Näitused ja võistlused
Veel üks argument tõutunnistusega koera kasuks on see, et ainult sellise koeraga on võimalik osaleda ametlikel Rahvusvahelise Künoloogia Föderatsiooni FCI (Fédération Cynologique Internationale) ja tema Eestis asuva esindusorganisatsiooni EKL egiidi all korraldatavatel näitustel, võistlustel ja katsetel.
4. Harrastuseesmärgid ja aretus
Kui teil on eesmärgiks oma koeraga hakata harrastama veosporti, käia näitustel või midagi muud, siis tõutunnistusele tuginedes on teil võimalik valida välja endale vajalike omadustega parim koer. Isegi tunnustamata tõugudest kelgukoertel nagu alaska huskyd või eurohoundid, peetakse sel eesmärgil põlvnemise üle väga täpset arvestust.
Kui te aga soovite oma koerale tulevikus kutsikaid teha, siis on põlvnemine veel eriti oluline- ainult nii saate te vältida kogemata väga kõrget halva kombinatsiooniga suguluspaaritust või minimeerida muid paarivaliku apse, mille tagajärjeks võivad olla haiged (näiteks epilepsia või erinevad silmahaigused), ebatüüpilise iseloomu (geneetiliselt arad või agressiivsed koerad) või ebatüüpilise välimikuga koerad (kutsikad ei ole suurena husky moodi). Kõiki neid asju võib esineda ka siis, kui vanemad on igati tüüpilised- kutsikatel võib avalduda mõne vanavanema geen.
Missugune näeb välja tõutunnistus?
EKL väljastab vaid FCI logoga registreerimistunnistusi. Seega Eestist ostetud koera dokumentidel peaks olema EKL ja FCI logo. Lisaks on seal kirjas koera nimi, sünniaeg, värvus, kiibinumber, kasvataja nimi, sugupuu kolme esimese põlvkonna ulatuses ja võib-olla ka mõned muud märkused.
FCI ja EKL logo:
Mis saab siis, kui tõutunnistus on hoopis IKU, UCI, ELK või muu sellise nimetusega, mida siin nimetatud ei ole?
IKU, UCI, ELK ja muud alternatiivorganisatsioonid on loodud selliselt, et neid oleks lihtne ajada segi EKL-ga ja FCI-ga. Need ei ole FCI ja EKL poolt tunnustatud tõukoerte organisatsioonid, sest nende organisatsioonide eesmärgid ei ole avalikkusele läbipaistvad ning selliste tõutunnistustega koerte päritolu autentsuses ei ole selgust.
Paljud kasvatajad teevad osadele oma koerte pesakondadele kordamööda mõne alternatiivorganisatsiooni ja siis FCI paberitega kutsikaid, sest iga pesakond neil ei vasta lihtsalt FCI reeglitele (näiteks on nende emasel liiga tihti olnud pesakondi, pesakond tehtud liiga noorelt, vanemad tunnistatud terviseuuringutel haigeks või muu selline põhjus).
Eelnimetatud organisatsioonid ei korralda teadaolevalt oma liikmetele seminare, võistlusi, näitusi, eksameid ega võta muul moel vastutust hea koerapidamistava järgmisel või kutsikaostjate kaitsmisel. Eesti Kennelliidu ametliku seisukohaga alternatiivklubide kohta saab tutvuda siin artiklis.
Ära unusta ostu-müügilepingut
Lisaks tõupaberitele tuleks kindlasti kasvatajaga sõlmida ka koera ostu-müügi leping, mille alusel koer Sinu nimele ümber vormistatakse ja kus kasvataja tavaliselt lubab, et tema kontaktid on Sinu jaoks võimalike probleemide ja murede korral olemas. Ostu-müügi lepingus on tavaliselt kirjas ka punkt, et kasvataja on kohustatud tagastama teatud osa ostuhinnast või võtab ta koera tagasi, kui koer ei vasta tõustandardile. Seega annab ostu- müügileping samuti ostule garantii. Eesti Kennelliidu ostu-müüglepingu blankett on üleval ka Kennelliidu kodulehel.
Kutsikal peab olema ka lemmiklooma pass
Kolmas dokument, mille kutsikaga kaasa saab on lemmiklooma pass. Sellesse dokumenti on sisse kantud kõik vaktsiinid, mis kutsikas selleks hetkeks on saanud ja sinna hakkab Sinu koera veterinaar edaspidiste vaktsiinide kohta infot kandma. Kui tegu on ühtlasi ka Euroopa Liidu lemmiklooma passiga, siis selle dokumendi esitamisel saab koer edaspidi ka riigipiiri ületada.
Kutsikas välismaalt
Välismaalt koera tuues tuleks samuti otsida paberitelt kõigepealt FCI logo, kuna FCI tunnistab usaldusväärseks vaid teatud kindlaid kennelliitusid, siis ilma FCI logoga tõutunnistusteta koeraga ei ole Eestis ametlikele näitustele ja võistlustele asja ning nende kutsikatele ei saa ka vormistada tõutunnistust. Enamus Euroopa kennelorganisatsioone on FCI poolt tunnustatud, kuid alati tuleb seda asjaolu välismaalt kutsikat ostes täpsustada. Mõned kennelorganisatsioonid ei ole küll FCI liikmesorganisatsioonid, kuid FCI tunnustab ka nende väljastatud pabereid. Seda tuleks kindlasti enne kutsika ostmist eelnevalt üle täpsustada. FCI tunnustab näiteks Suurbritannia The Kennel Club’i, USA American Kennel Club’i ja Kanada Canadian Kennel Club’i väljastatud tõutunnistusi.
Paljudes välisriikides on loomade ekspordile seatud erinevad tingimused, millega tuleks end samuti kurssi viia. Tihti on nõutud, et oleks tehtud kõik vaktsiinid selleks ajaks, kui koer üle piiri reisib. Selle tõttu võib juhtuda nii, et saad oma koera kätte vanemana, kui näiteks Eestist ostes.
Lisaks tasub tähelepanu pöörata ka asjaolule, et kõikides riikides ei ole olemas siberi huskyde tõuühinguid ja seetõttu ka ei kehti seal aretuseks kehtestatud nõuded. See ei tohiks olla koertele terviseuuringute tegemata jätmise põhjuseks – eetiline kasvataja kontrollib oma koerte tervist ka siis, kui see ei ole kohustuslik. Kindlasti uuri, mis on tüüpilised tõul esinevad haigused ja miks kasvataja ei ole pidanud vajalikuks nende suhtes koeri kontrollida. Tõenäoliselt on parim mõte koera importides küsida nõu mõnelt kohalikult kogemusi omavalt kasvatajalt. Alati oled oodatud nõu saamiseks pöörduma ka tõuühingusse.